Fizica Calarasi
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Concursul "Florin Vasilescu" 2024 (Călărași)
Ajutor in rezolvarea unei probleme cu lentile EmptyMier Apr 17, 2024 6:49 pm Scris de Admin

» Acțiuni metodice fizică-chimie 2023-2024
Ajutor in rezolvarea unei probleme cu lentile EmptyLun Apr 15, 2024 7:24 pm Scris de Admin

» Olimpiada de fizică 2024
Ajutor in rezolvarea unei probleme cu lentile EmptyLun Ian 29, 2024 9:05 pm Scris de Admin

» Concursuri și olimpiade 2023-2024
Ajutor in rezolvarea unei probleme cu lentile EmptyLun Ian 29, 2024 8:50 pm Scris de Admin

» Concurs național de știință ReCoNnect 2023-2024
Ajutor in rezolvarea unei probleme cu lentile EmptyJoi Ian 11, 2024 4:51 pm Scris de Admin

» Mast 2023 Călărași
Ajutor in rezolvarea unei probleme cu lentile EmptyMar Ian 09, 2024 8:37 pm Scris de Admin

» Flash-player pentru fișiere .swf
Ajutor in rezolvarea unei probleme cu lentile EmptyJoi Ian 04, 2024 7:40 pm Scris de Admin

» Harta colindelor românești
Ajutor in rezolvarea unei probleme cu lentile EmptyLun Ian 01, 2024 11:09 am Scris de Admin

» Tabără fizică & astronomie (ianuarie 2024)
Ajutor in rezolvarea unei probleme cu lentile EmptyDum Dec 03, 2023 10:05 pm Scris de Admin

Vremea în Călărași
CĂLĂRAȘI WEATHER
Conversie document in PDF

Pentru diverse optiuni legate de utilizarea .pdf-urilor puteti folosi sit-ul gratuit de mai jos:
http://smallpdf.com/

Ajutor in rezolvarea unei probleme cu lentile

2 participanți

In jos

Ajutor in rezolvarea unei probleme cu lentile Empty Ajutor in rezolvarea unei probleme cu lentile

Mesaj  Vlad Dum Apr 27, 2014 1:28 pm

Hristos a inviat! Si bun gasit!!

In primul rand imi cer scuze daca nu am postat unde trebuie. Sunt nou pe acest forum, si am nevoie de ajutorul vostru, al celor cu notiuniu mai proaspete si cu experienta. Deh, peste mine trecut-au anii, si nu imi mai aduc foarte bine aminte...

Se da urmatoarea problema (subiecg 2008 la bac; DII - varianta 098, optica):
Lentila plan conveza (ns=1.5).
Pentru obiectul real situat la 30 cm de centrul optic al lentilei, se formeaza o imagine reala, de 2 ori mai mare decat obiectul.

Apoi, lentila impreuna cu o lentila care are distanta focala f=-10 cm formeaza un sitem central afocal, pe care e trimis un fascicul de lumina paralel cu axa optica principala.

Determinati:
a) distanta focala a primei lentile;
b) distanta focala a primei lentile cand este introdusa sin lichid (n=4/3);
c) raza de curbura R2 a suprafetei sferice a lentilei plan convexe;
d) desenatoi mersul razelor de lumina prin sistemul afocal si calcualati distanta dintre centrele optice ale celor doua lentile.

Cu multumiri,
Vlad

Vlad

Numarul mesajelor : 2
Data de inscriere : 22/04/2014

Sus In jos

Ajutor in rezolvarea unei probleme cu lentile Empty Baremul de rezolvare a problemei

Mesaj  Admin Dum Mai 04, 2014 2:10 am

Adevarat a inviat!
In documentul urmator cautati baremul subiectului II din varianta 98 de optica:
https://docs.google.com/file/d/0BzThpaSSr8kjTHNEQlB6T05zSlU/edit?pli=1
Daca nu e suficient de detaliat, astept intrebarile dvs.
Toate cele bune!
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 434
Varsta : 66
Data de inscriere : 20/11/2007

https://fizica.forumotion.com

Sus In jos

Ajutor in rezolvarea unei probleme cu lentile Empty Re: Ajutor in rezolvarea unei probleme cu lentile

Mesaj  Vlad Sam Mai 24, 2014 7:06 pm

05.24.2014Scuzati va rog de intarzierea raspunsului.
Este mai mult decat suficient si complet.
Multumesc foarte mult (de cand cautam asa ceva, complet...)
Smile

PS. Se poate inchide!

Vlad

Numarul mesajelor : 2
Data de inscriere : 22/04/2014

Sus In jos

Ajutor in rezolvarea unei probleme cu lentile Empty Re: Ajutor in rezolvarea unei probleme cu lentile

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum