Fizica Calarasi
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Canva, un program util pentru elevi și profesori
Cum am putea promova ASTRONOMIA in judetul Calarasi! EmptyJoi Mai 09, 2024 8:28 pm Scris de Admin

» Concursul "Florin Vasilescu" 2024 (Călărași)
Cum am putea promova ASTRONOMIA in judetul Calarasi! EmptyMier Apr 17, 2024 6:49 pm Scris de Admin

» Acțiuni metodice fizică-chimie 2023-2024
Cum am putea promova ASTRONOMIA in judetul Calarasi! EmptyLun Apr 15, 2024 7:24 pm Scris de Admin

» Olimpiada de fizică 2024
Cum am putea promova ASTRONOMIA in judetul Calarasi! EmptyLun Ian 29, 2024 9:05 pm Scris de Admin

» Concursuri și olimpiade 2023-2024
Cum am putea promova ASTRONOMIA in judetul Calarasi! EmptyLun Ian 29, 2024 8:50 pm Scris de Admin

» Concurs național de știință ReCoNnect 2023-2024
Cum am putea promova ASTRONOMIA in judetul Calarasi! EmptyJoi Ian 11, 2024 4:51 pm Scris de Admin

» Mast 2023 Călărași
Cum am putea promova ASTRONOMIA in judetul Calarasi! EmptyMar Ian 09, 2024 8:37 pm Scris de Admin

» Flash-player pentru fișiere .swf
Cum am putea promova ASTRONOMIA in judetul Calarasi! EmptyJoi Ian 04, 2024 7:40 pm Scris de Admin

» Harta colindelor românești
Cum am putea promova ASTRONOMIA in judetul Calarasi! EmptyLun Ian 01, 2024 11:09 am Scris de Admin

Vremea în Călărași
CĂLĂRAȘI WEATHER
Conversie document in PDF

Pentru diverse optiuni legate de utilizarea .pdf-urilor puteti folosi sit-ul gratuit de mai jos:
http://smallpdf.com/

Cum am putea promova ASTRONOMIA in judetul Calarasi!

In jos

Cum am putea promova ASTRONOMIA in judetul Calarasi! Empty Cum am putea promova ASTRONOMIA in judetul Calarasi!

Mesaj  George Padurariu Joi Dec 03, 2009 10:06 am

Buna ziua! Ma numesc George - Octavian Padurariu, sunt un fost elev al Liceului Teoretic "MIHAI EMINESCU" din Calarasi, unii dintre dumneavoastra ma cunosc sigur, cel putin dl. prof. Saizescu care din cate am inteles este administratorul acestui forum. Smile As vrea sa fac urmatoarea propunere in scopul promovarii stiintei numite astronomie in randul elevilor din Calarasi si nu numai chiar si in randul altor persoane interesate de aceasta minunata stiinta. Propunerea consta in infiintarea unui astroclub care zic eu ar fi un atuu in promovarea acestei stiinte. Eu sunt student la Iasi la facultatea de Fizica, anul 2, si in decursul acestui timp am incercat impreuna cu nishte prieteni sa promovam intr-un fel aceasta stiinta facand observatii cu publicul cu ocazia Anului international al Astronomiei eu si inca cativa prieteni din Iasi, majoritatea studenti dar si persoane mai in varsta, am avut chiar si un elev. In scopul acestei promovari noi am organizat pentru Iasi evenimentul 100 de ore de Astronomie primavara trecuta intre 5-8 aprilie si evenimentul Nopti Galileene in septembrie. In primavara ne gandisem sa infiintam un astroclub si dupa ultimul evenimen , am si trecut la fapte. Ne-am intalnit si am discutat cum sa facem si rezultat a fost infiintarea Astroclubului LYRA - filiala SARM, IASI. Am avut ca sprijin una dintre cele mai puternice organizatii din tara in domeniul Astronomiei numita SARM - Societatea Astronomica Romana de Meteori, care de altfel ne-a si sprijinit foarte mult in organizarea celor doua evenimente (Mai multe detalii despre SARM la www.sarm.ro!). Astroclubul nostru este proaspat infiintat, inca mai avem un pic de lucru la detaliile tehnice sa le zic asa , in sensul ca trebuie sa luam in primire locatia noastra oficiala adica Observatorul Astronomic din IASI unde ne va putea gasi lumea dupa un program care o sa il stabilim in consiliu. Conducerea noastra este formata dintr- un presedinte, vicepresedinte, secretar si consilieri. Momentan suntem in jur de 20 de membri dar numarul lor sigur va creste in momentul in care vom fi finalizat toate detaliile. Nu stiu cat de mult v-am atras atentia dar sper ca suficient de tare si ca poate intr-un viitor destul de apropiat sa se infiinteze si in Calarasi un astroclub care zic eu ca ar promova destul de bine acesta minunata stiinta.
Va multumesc mult pentru timpul acordat! George Padurariu
George Padurariu
George Padurariu

Numarul mesajelor : 1
Varsta : 34
Location : Iasi, Romania
Data de inscriere : 27/10/2009

Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum