Ultimele subiecte
» Consfatuiri judetene fizica si chimie 2017
Mier Sept 13, 2017 5:17 pm Scris de Admin

» Fotografii din toata lumea
Mar Iul 25, 2017 1:12 pm Scris de Admin

» Admitere Poli Bucuresti
Dum Iul 16, 2017 5:34 pm Scris de Admin

» Impuls Perpetuum 2017
Sam Iun 03, 2017 1:08 am Scris de Admin

» Concursul "Edison" 2017
Sam Mai 13, 2017 11:49 pm Scris de Admin

» Concursul de Stiinta si Tehnica ”Florin Vasilescu” -2017
Vin Mai 12, 2017 11:28 pm Scris de Admin

» Olimpiada Stiinte pentru Juniori 2017
Joi Mai 11, 2017 11:03 pm Scris de Admin

» Invitatie Concursul National RoSEF2017
Joi Mai 11, 2017 8:47 pm Scris de Admin

» Conferinta nationala de fizica OTTO ACZEL - 2017
Mier Mai 03, 2017 5:57 pm Scris de Admin

Vremea in Calarasi

Harti Google
Aveti mai jos o harta a cerului din Bucuresti (la momentul incarcarii acestei pagini):

current night sky over Bucharest
Sky map by AstroViewer®
Get the HTML code for this sky map
Fazele Lunii

O forma de explicatie a unor rezultate !

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

O forma de explicatie a unor rezultate !

Mesaj  Cezar Ghergu la data de Vin Feb 20, 2015 8:33 pm

Draga Horia, in legatura cu clasa a X-a, as dori sa adaug cateva idei chiar daca exista principiul "cine se scuza ... se acuza!"
De acord ca doar materia din anul scolar respectiv, sa fie cuprinsa in programa de olimpiada la acea clasa.
La clasa a X-a apare in ceea ce ma priveste "un paradox" in acest an. Elevii care au participat la Concursul Edison cu foarte bune rezultate in anul scolar trecut s-au scuzat in ultima seara ca nu mai pot participa. A ramas doar eleva Rasuceanu care nu a partiipat nici la Evrika nici la Edison din cauza preocuparilor pentru engleza. Concursul Edison inceaca an de an sa mentina un nivel de pregatire corespunzator al materiei anului anterior.... din pacate nu imi pot explica aceasta razgandire a elevilor in ultima seara cand nu se mai puteau face modificari in lista. Nu au fost scuze pertinente din partea lor. Consider ca ar fi rezolvat macar partial problema de optica.... iar la probleme de energetica si de ciocniri s-a lucrat destul de insistent la pregatire.
Voi de ce nu ati participat la nivelul liceului la OJF anul acesta ? As fi fost bucuros sa imi spuneti si mie ....  poate devenea faza pe scoala.
Te felicit cu sinceritate pentru rezultatele din acest an !    Very Happy

Ultima editare efectuata de catre Cezar Ghergu in Dum Feb 22, 2015 4:08 pm, editata de 1 ori

Cezar Ghergu

Numarul mesajelor : 25
Data de inscriere : 16/01/2008

Vezi profilul utilizatorului http://www.fizica.multiservers.com

Sus In jos

Un posibil raspuns

Mesaj  Admin la data de Dum Feb 22, 2015 12:24 am

Multumesc pentru cuvintele de apreciere. Cand am facut acel comentariu m-am gandit la faptul ca uneori cei care propun subiecte si pe care ii respect pentru valoarea lor profesionala si pasiunea lor pentru fizica uita ca ar trebui sa le lase o satisfactie si elevilor obisnuiti interesati de fizica. Subiecte cu un grad de dificultate extrem de ridicat pot sa-i mobilizeze pe unii, dar ii vor demoraliza pe altii si ii pot chiar indeparta de fizica, ceea ce ar fi pacat. As fi curios de exemplu cum s-ar descurca elevi de liceu buni la fizica sa rezolve fara ajutor unele subiecte de la gimnaziu.
Pe de alta parte pregatirea pentru olimpiada a elevilor a ramas o munca de voluntariat, deci neplatita, a unor profesori pasionati. La noi in judet cel putin nu s-a putut gasi o solutie de plata, macar la nivelul unei ore obisnuite de curs, a unor ore cu acesti copii intr-un Centru de excelenta. Daca ar fi posibil acest lucru, sunt convins ca rezultatele ar fi mai bune.
Ca si coleg va inteleg frustrarea resimtita cand elevi buni se retrag din competitie in ultimul moment fara un motiv obiectiv. Din pacate nu putem face cu ei un cotract prealabil si daca una din parti il incalca sa aiba de suferit. Luati-o asta ca pe o gluma...trista.
Succes in continuare!
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 346
Varsta : 59
Data de inscriere : 20/11/2007

Vezi profilul utilizatorului http://fizica.forumotion.com

Sus In jos

Un final de raspuns .... !

Mesaj  Cezar Ghergu la data de Dum Feb 22, 2015 3:57 pm

Dragilor,
As da o explicatie in legatura cu redactarea subiectelor de fizica la Concursul Edison, din anul trecut scolar!
In primul rand eu nu am mai predat de foarte multa vreme la gminaziu si nu prea aveam o imagine clara referitor nivelul calculului matematic. Ca urmare nu a fost o ambitie personala asupra subiectelor. Ma gandeam ca exista riscul sa nu se realizeze o erarhizare a punctajelor la varf. Spre exemplu daca primii 10 elevi obtin punctaj maxim .... cum premiati .... ! Anul acesta observ pas cu pas reactiile lor si probabil, daca va mai fi nevoie, ar putea sa fie o mai buna echilibrare fata de nivelul lor de cunostinte. Totusi ii obisnuieste cu modelele OJF si ONF. La voi la CL poate mai dicutati in Consiliul Consultativ, "niste chestii", la noi ecourile se aud mai tarziu. ... si oricum ar fi trebuit spus cate ceva despre cum s-ar dori nivelul subiectelor.
In legatura cu unele explicatii privind OJF 2015 la clasa a X-a, chiar daca ar produce si "amuzamente" nu ma derajeaza... asa sunt eu. De-a lungul activitatii am intalnit parinti cu conceptii foarte diferite despre eforturile pe care le fac profesorii pentru pregatirea gratis a copiilor lor.
Profesorul trebuie oricum sa lucreze probleme de nivel "super inalt", pentru antrenament, nu e o problema... ! Era bine daca stiam si noi, in ce masura s-ar realiza acea echidistanta a participarii din acest an!

Sanatate si succes !

Cezar Ghergu

Numarul mesajelor : 25
Data de inscriere : 16/01/2008

Vezi profilul utilizatorului http://www.fizica.multiservers.com

Sus In jos

Re: O forma de explicatie a unor rezultate !

Mesaj  Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum